Le Blog de Tablety et Graficzny

J+5343Les Présentations
Jaki tablet graficzny wybrać? Porównanie i testy XP-Pen DECO 03 VS Wacom Intuos rysowanie na komputerze
Test i recenzja ekranowy tablet graficzny XP-Pen Artist 12 - Tanie alternatywy dla Wacom Cintiq


Test i recenzja ekranowy tablet graficzny XP-Pen Artist 12 - Tanie alternatywy dla Wacom Cintiq
Tablet graficzny jest narzędziem, który służy amatorom i artystom, praktycznie w całości zastępując myszkę. Przydaje się głównie w pracy nad projektami graficznymi, ale można korzystać z niego zamiast myszki.

Tablety głównie dzieli się na dwa rodzaje: tablety piórkowe i ekranowe. Od kilku lat produkowane są również tablety mobilne, które są połączeniem tabletu ekranowego z komputerem.
Tablety piórkowe : Jest to urządzenie wskazujące, które może z powodzeniem zastąpić myszkę. Tablet taki składa się z podkładki oraz piórka w kształcie długopisu. Ruch piórkiem po podkładce - tablecie jest przenoszony do komputera. Uwzględnia on nie tylko informację o bieżącym położeniu rysika na podkładce, ale również sile nacisku, a w niektórych modelach kąt nachylenia i obrót piórka wokół własnej osi. W przeciwieństwie do myszki, tablet odwzorowuje położenie kursora względem położenia piórka na tablecie. To jest, jeśli położysz rysik w górnym prawym rogu podkładki, kursor pojawi się w górnym prawym rogu ekranu. Zatem powierzchnia tabletu dokładnie odwzorowuje ekran (w odpowiedniej skali).

Co może być irytujące podczas pracy na takim urządzeniu, to to, że trzeba się przyzwyczaić do rysowania na tablecie, ale patrzenia co się rysuje już na ekranie.

Tablety ekranowe : Tablety ekranowe, tak jak nazwa wskazuje - składają się już nie z podstawki, a z ekranu LCD, na którym można rysować bezpośrednio piórkiem.

Jak to działa w praktyce? Tablet jest tylko wyświetlaczem, zatem do działania potrzebny jest komputer. Po podłączeniu tabletu do komputera system Windows rozpoznaje go jako drugi ekran. Mamy zatem kilka standardowych możliwości wyświetlania: tablet może być jedynym wyświetlaczem, duplikatem monitora, lub rozszerzeniem monitora o kolejną powierzchnię roboczą. I to niemałą, bo urządzenie pracuje w rozdzielczości Full HD.

Kupując tablety graficzne zwracajmy uwagę na poniższe cechy produktów:

Rodzaj - Tablety tradycyjne same nie wyświetlają rysowanego przez nas obrazu - w tym celu należy podłączyć je do monitora komputera. Tablety z ekranem dotykowym są zaopatrzone we własny monitor. Rysowanie na nich jest łatwiejsze i naturalniejsze. Urządzenia tego typu są jednak bardzo drogie.
Rozdzielczość - Większa rozdzielczość daje lepsze odwzorowanie szczegółów obrazu. Rozdzielczość HD to 19020x1080p.
Dokładność - Większa dokładność oznacza zdolność urządzenia do wykrywania mniejszych ruchów piórkiem. Większa dokładność pozwala na tworzenie bardziej szczegółowych obrazów.
Szybkość przetwarzania - Jest to maksymalna szybkość przetwarzania danych z tabletu do komputera. Liczona jest w punktach na sekundę.

W zakresie producenta sprawa jest dosyć jasna, ponieważ największym i najbardziej uznanym jest japoński Wacom. Niestety przekłada się to na cenę.

Konkurencja dla Wacoma nie śpi. Mimo tego, że wciąż uważany jest jednogłośnie za najlepszego producenta tabletów graficznych, zapotrzebowanie na te urządzenia jest z roku na rok coraz większe. Więc i konkurenci wyrastają, jak grzyby po deszczu. Głównie w Azji! Przez internet można kupić wszystko.

XP-PEN jest to producent z japońskim kapitałem, który powstał na Chin . Zaś XP-Pen Technology Co. została z amerykańskim kapitałem działa na rynkach północnej Ameryki oraz Europy. XP-Pen cieszy się powodzeniem na rykach Japonii, Taiwanu, Hong Kongu, Indonezji i Korei. W ostatnim czasie również w Wielkiej Brytanii, Niemczech i USA. Produkują tablety piórkowe, ekranowe, deski kreślarskie i stylusy. Co ciekawe jest to jeden z nielicznych producentów, oprócz Wacoma, który produkuje piórka bez baterii.

Tablet dla profesjonalnego artysty

Jeśli jesteś profesjonalnym artystą ilustratorem, zachęcam do wypróbowania tabletów z serii cintiq / XP-Pen Artist . Są dużo bardziej intuicyjne, więc jeśli wcześniej studiowałeś lub uprawiałeś jakąś tradycyjną formę sztuki, przejście na tablet ekranowy będzie dla ciebie najbardziej naturalne.

Niedawno postanowiłem, że wymienię swój zmęczony - choć nadal sprawny - tablet graficzny na nowy.
Plan zakupu miałem opracowany, więc jako fan wiodącej na rynku tabletów graficznych firmy Wacom, ruszyłem na zakupy do znanego mi już sklepu internetowego. Należy zaznaczyć, że jako biedny kmieć nie celowałem w jakiś zaawansowany tablet, a raczej w sprzęt "dla ludu". Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że tablet w formacie Cintiq 13.3" z podstawowej - i jak mniemałem budżetowej serii Wacom cintiq 13HD - kosztuje ponad 3799zł. Na tą wieść mój portfel zaskowytał, wybiegł z mieszkania i zamknął się w piwnicy.
Tym oto sprytnym sposobem, zostałem nakłoniony do poszukiwania jakiegoś zamiennika. Owszem, mógłbym poszukać - pojawiającego się jeszcze czasem w marketach - tabletu ONE by Wacom Cintiq 13HD ale nie o takie urządzenie mi chodziło.

Ryzyk-fizyk

Koniec końców, moją uwagę zwróciły tablety graficzne firmy XP-Pen . Fakt, firma pochodzi z Chin i jest u nas stosunkowo mało znana, ale jakoś się przełamałem i postanowiłem dać jej szansę. Mój wybór padł na tablet XP-Pen Artist 12 . Wysłane z Europy , a kilka dni później przesyłka dotarła.

Oficjalny sklep XP-Pen Artist 12 - (cliquez ici pour suivre le lien) .Generalnie, tablet oferował:

Wielkość: 364.11 x 218.87 x 11.5 mm
Waga: 1,2 kg
Aktywny obszar roboczy: 256 x 144 mm
Przekątna ekranu: 11,6 cala
Rozdzielczość ekranu: 1920 x 1080 pikseli (Full HD)
Technologia ekranu: a-Si Active Matrix TFT LCD (IPS), 16,7miliona kolorów, Zastosowana matryca IPS zapewnia pokrycie aż 99% pokrycia gamy sRGB / 72% gamy NTSC.
Kąt widzenia: po 178 stopni w pionie i w poziomie
Piórko: Pro Pen, po 8192 poziomów nacisku dla pisaka i gumki
Szybkość odczytu: 266 RPS
Rozdzielczość: 5080 linii na cal (LPI)
Wejście graficzne: kabel 3 w 1
Funkcja dotyku: Nie
Przyciski: trzy programowalne przyciski, dwa programowalne przyciski na piórze
Odłączany kabel: Tak
Piórko : Pasywne/Bezbateryjne
Gwarancja: 1 lata
Tablet współdziała z systemami Win 7/8.1/10 oraz Mac OS X10.10.0 lub wyższym

Oficjalna strona zespołu XP-Pen Artist 12: (cliquez ici pour suivre le lien)
Produkt jest kompatybilny ze wszystkimi głównymi programami graficznymi, na przykład: pakiet Adobe Creative Cloud, Photoshop, Lightroom, Illustrator, Corel Painter, Corel Draw, SketchBook, Comic Studio, Paint Tool SAI, Manga Studio, Infinite Stratos,3DS MAX, Autodesk MAYA, Zbrush, Krita, Gimp, Black Ink itp.

Parametry wyglądały OK, więc drżącą ręką sięgnąłem do kieszeni - tablet kosztował mnie około 950zł. i muszę przyznać, że jest genialny.

i wiesz co? Nie żałuję, bo:

pracuje się na nim bardzo wygodnie,
można śmiało wywalić myszkę, ponieważ jest precyzyjny,
a jak jest precyzyjny, to wiadomo, edycja zdjęć, retusz, szparowanie, są także precyzyjniejsze i co za tym idzie, dokładniej wykonane dzięki 8192 stopniom nacisku,
można sobie bazgrać nie marnując kartek i drzew,
tablet jest przystosowany dla osób prawo i leworęcznych .

WyglądOtwierając pudełko, które jest wizualnie naprawdę świetne, bo ładne, porządne i minimalistyczne (tak jak lubię), oczom ukazuje się gwóźdź programu - tablet graficzny XP-Pen Artist 12. Z jednej strony widać logo, z drugiej aż sześć przycisków, które można oczywiście zaprogramować najczęściej używanymi skrótami klawiszowymi.Samo wykonanie tabletu jest naprawdę bardzo, bardzo dobre. Jest elegancki, minimalistyczny, dobrze spasowany - nic nie trzeszczy - wykończenie także jest eleganckie i solidne. Spód tabletu ma ciekawą, nie palcującą się, dziurkowaną fakturę oraz cztery antypoślizgowe gumki.W zestawie znajdziemy oprócz samego tabletu: 1 pióro pasywne - nie wymaga baterii o czułości 8192 poziomów, podstawkę na piórko, rękawiczkę na dwa palce, kable i ładowarki, wymienne rysiki, itd.

Wysokiej rozdzielczości interaktywny ekranEkran o rozdzielczości Full HD 1920x1080 pikseli z proporcjami 16:9, Wyświetlacz tabletu Artist 12 pokrywa aż 72% Gama kolorów NTSC. jasnością 250 cd/m˛ oraz wyświetlaniem 16.7 milionów kolorów sprawia, że Twoje prace wyświetlane są w idealnie ostrej, czystej, szczegółowej i pełnej kolorów formie.

Tablet XP-Pen Artist 12 oferuje 256 x 144 mm przestrzeni roboczej bezpośrednio na wyświetlaczu. Jest stosunkowo cienki, jego grubość to niespełna 1,2 cm. Główną część tabletu zajmuje ekran o przekątnej 11,6 cala i rozdzielczości Full HD. Na lewo od ekranu znajduje się 6 programowalnych przycisków, Zamiast dotyku na całej matrycy jest touch bar, który może posłużyć jako zwiększanie lub zmniejszanie rozmiaru używanego pędzla . Niestety, nie ma tu dotykowego pierścienia znanego z Wacom Cintiq , który tak świetnie wspomagał pracę w Lightroomie.Zaletą tego jest naturalna koordynacja ruchów oko-ręka, dzięki czemu czujesz się tak samo jakbyś rysował na kartce papieru czy na płótnie. Nie musisz martwić się o to, że piórkiem nie trafisz w miejsce, które Cię interesuje. Precyzja jest niesamowita, a płynność pracy najwyższa.

Wadą jest natomiast brak czułości na dotyk dłonią. Ekran reaguje tylko na rysik. W tablecie Wacom Cintiq reakcja na dotyk przydawała się w pracy, dlatego jej brak w XP-Pen Artist 12 czasem doskwiera.

Obsługa piórkaW pudełku znajduje się także piórko. Jest to model P06 , Kryje on także 8 wymiennych końcówek . Sam rysik wyposażony jest w dwa programowalne przyciski oraz gumkę. Zarówno piórko, jak i gumka znajdująca się po przeciwnej stronie, potrafią rozróżnić 8192 poziomów nacisku. Rozdzielczość urządzenia wskazującego to 5080 linii na cal, W zestawie dostajemy także małą podstawkę, do której możemy odkładać piórko, które nie jest zasilane bateryjnie, ale działa na zasadzie rezonansu elektromagnetycznego.

Rysik jest w obsłudze bardzo wygodny, po kilkunastu minutach można całkowicie zapomnieć o myszce – nawet podczas obsługi systemu. Rysikiem bardzo wygodnie obsługuje się interfejs Modern w Windows 10. Domyślnie dotknięcie ekranu oznacza klik lewym przyciskiem, a przytrzymanie rysika na ekranie aktywuje prawy przycisk. Kursorem nawiguje się poprzez przesuwanie rysika ponad powierzchnią tabletu (bez stykania). Dwa przyciski rysika są programowalne i można pod nie podpiąć np. środkowy przycisk myszy i dwuklik. W mojej konfiguracji dolny pod dolny przycisk przypisałem przesuwanie ekranu/powierzchni roboczej, a pod górny kliknięcie środkowym przyciskiem myszy.Szybki start i łatwa integracja z innymi urządzeniami
że urządzenie komunikuje się poprzez przewód 3-w-1, Od strony tabletu mamy jedną końcówkę o niestandardowym wtyku. Po 1,5 metra przewód rozwidla się na trzy części: HDMI (przekazuje obraz), USB (przekazuje dane o pozycji rysika) i część zasilającą, podłączaną do gniazdka. Do działania wymagane jest podłączenie wszystkich trzech przewodów (zatem do komputera trzeba wpiąć obie końcówki HDMI i USB). Przewód zasilający to kolejne 1,50 metra plączącego się kabla.

Co ważne – w przeciwieństwie do większych modeli XP-Pen Artist 16Pro/ Artist 22E Pro , od samego tabletu odchodzi tylko jeden kabel, dzięki czemu łatwiej jest umieścić go na biurku i ciągle zachować porządek.

Urządzenie można połączyć z dowolnym urządzeniem, jego uniwersalny port USB pracuje z wszystkimi dostępnymi na rynku platformami. Wbudowany port HDMI można użyć do ekranów LCD, projektorów i innych urządzeń. A z wykorzystaniem opcjonalnej przejściówki tablet można używać z dowolnym urządzeniem wyposażonym w złącza DVI, VGA czy DisplayPort.

Instalacja

Zgodnie z zaleceniami, nim podłączyłem tablet pobrałem aktualne sterowniki ze strony producenta ( (cliquez ici pour suivre le lien) ) , zainstalowałem, zrestartowałem komputer i dopiero wtedy odpaliłem swój nowy nabytek.

Konfiguracja poszła sprawnie: program do zarządzania tabletem wygląda przyzwoicie, możemy ustawić i przetestować czułość nacisku piórka , wskazać aktywny obszar roboczy, czy też obłożyć odpowiednimi akcjami programowalne przyciski .

wszystkie przyciski na tablecie i rysiku są programowalne. Dodatkowo można im przypisać różne funkcje w poszczególnych programach. Dzięki temu efektywność pracy znacznie wzrasta.

Do przycisków można podpiąć dowolny klawisz klawiatury, myszy, lub ich kombinację. Możemy pod jeden przycisk podpiąć kombinację CTRL+Shift+C, która kopiuje całą obróbkę zdjęcia w Lightroomie, a pod inny przycisk CTRL+SHIFT+V, które wkleja styl do innego zdjęcia. Do przycisków możemy podpinać także różne komendy, np. „pokaż pulpit”, „przełącz aplikację”, „otwórz/uruchom”, „przewiń”, „wstecz”, itd.

Dodatkowo możemy wywołać ekranowe Menu Okrągłe. Możemy w nim umieścić 6 dowolnych skrótów (dla przykładu: zmiana rozmiaru pędzla w Photoshopie, przejście do kolejnej warstwy, itd). Możliwości konfiguracji jest naprawdę mnóstwo!

Użytkowanieuwielbiałam malować. Olej na płótnie, akwarele… głównie pejzaże. Niestety już od dość dawna nie miałam okazji trzymać pędzli w ręku. Powodem był brak miejsca w naszym mieszkaniu i brak czasu na malowanie.

Praca na XP-Pen Artist 12 jest naprawdę bardzo przyjemna, szczególnie dla osób, które tak jak ja, lepiej czują się widząc, co rysują. Tablet poprawnie odczytuje poziomy nacisku sprawiając, że korzystanie z niego jest bardzo wygodne.

Ekran jest z zasady śliski, a obszar roboczy tabletu raczej chropowaty. Różnica ta jest zdecydowanie odczuwalna podczas pracy z urządzeniem i co najważniejsze – ma to swoje odbicie w tym, co widzimy na ekranie. Dzięki temu proces rysowania jest bardzo naturalny i nie czujemy się dziwnie i nieswojo korzystając z niego. Doświadczeni użytkownicy tabletów bez wyświetlacza na pewno na początku mogą mieć problem z przestawieniem się do korzystania z ekranów XP-Pen Artist , jednak myślę, że nie trwało by to szczególnie długo.

Z początku używałam go tylko jako pomocy przy obróbce zdjęć. I nie chodzi mi tu nawet o profesjonalną obróbkę, znam tylko podstawy Photoshopa. Mając jednak takie narzędzie, aż szkoda byłoby nie zmierzyć się z czymś więcej. Postanowiłam spróbować swoich sił w rysunku, a zaczęłam od tego, co od dawna mnie fascynowało, a jakoś nigdy nie starczyło odwagi i zapału – od ilustracji mody. Póki co moje rysowanie w znacznej mierze polega na kombinowaniu: testuję, klikam, oglądam tutoriale dostępne w Internecie, zapisuję i kasuję… Codziennie odkrywam nowe tajniki programów graficznych. Przekonałam się, że rysowanie na kartce papieru, a z pomocą tabletu to dwie całkowicie różne rzeczy. Na pewno potrzeba cierpliwości zanim dojdzie się do wprawy w posługiwaniu piórem .Ocena końcowa

Trudno powiedzieć coś innego, niż to, że XP-Pen Artist 12 jest urządzeniem wyjątkowym i niesamowicie atrakcyjnym dla grafika. Jego kompaktowe rozmiary pozwalają na wykorzystanie go przy biurku, a precyzja działania i ergonomia budowy sprawiają, że korzystanie z niego to czysta przyjemność.

Ze względu na cenę – około 950 zł, jest to urządzenie dedykowane przede wszystkim specjalistom, którzy mogą sobie na niego pozwolić i wiedzą, że taka inwestycja się im zwróci. Korzystanie z niego zdecydowanie skraca czas pracy w porównaniu do tradycyjnego tabletu, Jeżeli zainwestujesz, gwarantuję, że nie pożałujesz. Należy jednak zaznaczyć, że jest on wręcz idealnym urządzeniem dla osób początkujących, ponieważ korzystanie z niego jest znacznie łatwiejsze, niż używanie tabletów bez wyświetlacza.

W ogólnym rozrachunku tablet XP-Pen Artist 12 oceniam bardzo wysoko. W profesjonalnych zastosowaniach nie są to duże pieniądze. Jeżeli poważnie zajmujesz się grafiką, rysunkiem, lub obróbką zdjęć (w tym głównie retuszem), zakup tego tabletu będzie najlepszą rzeczą, jaką możesz sobie sprawić. Efektywność i precyzja pracy wzrosną niewyobrażalnie.
Message déposé le 04.12.2018 ŕ 04:02 - Commentaires (1)
RNaNm9 Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I ave really enjoyed browsing your blog posts. After all I all be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Commentaire déposé le 21.12.2018 ŕ 05:08 par best pron


 Ajouter un commentaire

Votre nom


Votre e-mail


Votre commentaire


 Livre d'Or

 ContactTous les messages
Jaki tablet graficzny wybrać? Porównanie i testy XP-Pen DECO 03 VS Wacom Intuos rysowanie na komputerze
Test i recenzja ekranowy tablet graficzny XP-Pen Artist 12 - Tanie alternatywy dla Wacom Cintiq


Créez votre blog sur Blog-grossesse.com